OFRII.com - Red Rocket OFRII.com - 8k wallpapers, foto OFRII.com - Samuraj - bojove umeni - zbrane OFRII.com - Svt Ponorek OFRII.com - 3D medely - 3D tisk - 3D scan OFRII.com - Akvaristika, Akvarijn ryby, Akvarijn rostliny ORFII.com - Freediving - voln potapn ORFII.com - Astrologie - horoskop, znamen, souhvzd, zvrokruhy ORFII.com - Vesmr - planety, galaxie, hvezdy ORFII.com
Menu
Reklama
AONN.cz
ENKII Papirové modely a vystrihovanky na enkii.cz
Spřátelené Weby
1HRY.cz - hry online zdarma
NIKEE HRY, superhry, 1000her, webhry, flash hry, hry online, hry zdarma
HRY2.eu - hry online, 1000her, mimoni, planeta mimonu, herna, webhry, herni, minihry
Uloz si video Nahnoji.cz
biotechart.cz - animovane obrazky GIF z oblasti biologie, technologie a umeni
Globální mediální server TetriSys
Monoploutve
Monoploutve
Kde se vzala, tu se vzala ... monoploutev. První monoploutve pochází z tehdejšího Sovětského svazu z roku 1970. Od té doby prodělaly mnoho změn až k jejich dnešnímu tvaru.

V současnosti se monoploutve podle konstrukce dají rozdělit do tří typů - klasická monoploutev, typ "wing" a typ "NA".

První typ je víceméně shodný s původním "sovětským" modelem, používá se dodnes. Je složen z listu a botek.

List ploutve je ze skelného laminátu, který je buď
  • SEŠTÍPANÝ ručně (skelný laminát je vyroben vrstvením skelné tkaniny, které jsou spojeny pryskyřicí, postupným odebíráním vrstev laminátu se dosáhne potřebného ohybu a tvrdosti) nebo
  • LITÝ (tkanina je vrstvena tak, aby po vylisování laminátu měl list potřebný ohyb a tvrdost bez další úpravy).
V současnosti je velikost listu víceméně ustálená, na základě mnoha experimentů z minulosti. Pro ploutvové plavání jsou předepsané maximální rozměry monoploutve (pravidla - viz např. www.ploutve.info).
Co se tyče pravidel AIDA pro freediving nevím o tom že jsou dané omezení pro maximální rozměry monoploutve.
Botky monoploutve byly vyráběny podomácku ořezáním a zbroušením, dnes jsou odlévané ve formě. Tento typ monoploutve je dnes využívaný především v tréninku nebo při výuce začátečníků a v juniorských kategoriích (důvod pro je především nízká cena a jednodušší výuka stylu pro tyto ploutve) Proti těmto klasickým ploutvím mluví hlavně jejich menší účinnost.


klasická monoploutev                      typ "wing"                                typ "NA"          

Tento typ monoploutve se používá poměrně dlouhou dobu, než byl na konci minulého století udělán výrazný krok kupředu. Postarali se o něj opět Rusové - s podporou armády byl proveden teoretický výzkum, na základě kterého se objevila takzvaná "NA" monoploutev (neaxiální = list není s botkami v ose, je natočen) a její obdoba "wing".

Tyto ploutve mají vyšší účinnost při záběru než "klasická" monoploutev - jsou ve vodě vyvážené, listy mají upravenou náběžnou hranu obdobně, jak je tomu u křídel letadel.

Typ "NA" se dále od typu "wing" liší tím, že list je umístěn tak, aby při nataženém tělu sportovce v poloze "splývání" byl v ideální poloze v ose nohou. Názory sportovců na tyto dva typy monoploutví se liší, každému sedí jiný typ, "wing" se zdá být ideální pro sprintery (závodník má pocit, že se má "do čeho opřít", nutností je bezchybné zvládnutí stylu), zatímco "NA" se uplatňuje na dlouhých tratích (technika do "NA" se trénuje relatvně snadno, ploutev "odpouští" malé chyby ve stylu).

Výrobou monoploutví se již od počátku věnují především výrobci bývalého SSSR (mnoho potápěčských klubů z mnoha zemí včetně ČR si vyrábělo ploutve, ale pouze pro vlastní potřebu, ne komerčně).



natočení listu v ploutvi typu "NA"

V současnosti jsou na trhu především ploutve z Ukrajiny, Ruska, Estonska, vlastní výrobou má Maďarsko, Francie, Čína a nyní začíná komerční výroba i u nás.

Dovážené typy monoploutví mají listy ze skelného laminátu, začíná výroba listů z uhlíkových vláken. Botky jsou odlévané ve formě nebo broušené ze sériově vyráběných ploutví, podložené a zesílené gumou. Náběžné hrany tvoření pěněná guma nebo neoprén, které se vybroušují do příslušného tvaru a přelepují tenkou gumou.
Zřejmě největší výrobce - ukrajinský Waterway, nabízí ploutve v pěti velikostech botek a několika tvrdostech listu.

Vzhledem k cenám a tehdejšímu nedostatku ploutví na českém trhu (byly dováženy pouze z Ruska) jsme se pustili do výroby vlastních protoypů. Tyto nové monoploutve, vyráběné v ČR, jsou typu "NA". Standardně mají list ze skelného laminátu, botky a náběžné hrany jsou vyrobeny jsou z anorganicého materiálu (PUR). "Měkké části" jsou vyráběny vstřikováním do formy. Anorganický materiál dává dobrý předpoklad jejich dlouhé životnosti (organické kaučukové hmoty se časem v agresivní bazénové vodě rozkládají - puchří).

nová monoploutev typu
NA české výroby - M4
Tyto ploutve mají za sebou čtyřletý vývoj, kdy byly testovány výrobní postupy, optimalizován tvar a hledán vhodný materiál. Po dvou testovacích typech vznikl "model 3 - M3" a především "model 4 - M4", který uvádíme na trh. Nejnovější "M4" je monoploutev s komfortně řešenými botkami, je určená pro plavání na hladině i pod vodou. Ucelená výrobní řada vzniká, nyní je botka ploutve vhodná pro nohu o velikosti č. 41 - 45. Tvrdost ploutve není řešena stylem "ploutev pro sprint, na střední tratě, na dlouhé tratě", doporučujeme, pokud je možnost, ploutev před pořízením vyzkoušet. Typ ploutve dle tvrdosti je brán pouze jako orientační hodnota.

Tento článek se snaží popsat pouze základní otázky, týkající se monoploutví. Autor je dlouholetým členem libereckého klubu sportovních potápěčů a bývalý juniorský reprezentant v plavání s ploutvemi, v současnosti se kromě sportovní činnosti zabývá výrobou monoploutví.

Více informací na Tropol

WaterWay Glide Fin - pro plavce

pokud to myslíte s freedivingem vážně a máte zavodní ambice je tato monoploutev to nejlepší co zatím trh nabízí. Jedná se o ploutev typu "NA" list je umístěn tak, aby při nataženém tělu sportovce v poloze "splývání" byl v ideální poloze v ose nohou. výhody monoploutve typu "NA" je v tom že se technika stylu kopu trénuje relativně snadno a ploutev odpouští malé chyby ve stylu. Jedinou nevýhodou této ploutve je cena která se šplhá přes částku 10 tisíc! Cena odpovídá kvalitě. Co se týče velikosti botek a tvrdosti ploutve, botka musí sedět jako ulitá. z vlastní zkušenosti vydržím v ploutvi tak maximálně 20 minut. Při kopu se nesmí noha v botce ani hnout. Jde o výkonnostní monoploutev, proto by ploutev měla sedět tak jako by byla součást vašeho těla, takže raději volit těsnější botku než volnější. Vzhledem k ceně doporučuji před koupi ploutev raději vyzkoušet jestli vám opravdu sedí vyzkoušet jak se s ni plave, jde už o značnou investici! Dobrý prodejci vám to i umožní.

Tvrdost ploutve volte dle vaší fyzické zdatnosti, je to vlastně alfa a omega celé ploutve. Pokud zvolíte příliš měký list budete ploutev jakoby "prokopávat" v opačném případě nedokážete ploutev "ukopnout" a začnete krčit nohy. Oba případy jsou špatný snižuje to celkovou rychlost plavce.
Z vlastní zkušenosti doporučují měkčí listy vzhledem k tomu že s touto ploutví budete plavat vetší vzdálenosti a v závěru už plavec nemá sílu ploutev "ukopnout" a náběžné hrany zpevňují ploutev takže nedochází k "prokopávání" ploutve.

Velikosti:
240mm (37-38)
260mm (39-40)
290mm (42-43)
310mm (44)
330mm (45-up)
Tvrdost:
Extra Soft
Soft
Medium
Hard
Extra Hard







WaterWay Glide Fin - Freediving

Už z názvu vyplývá že se jedná o monoploutev navrženou pro freediving. Tvarem a cenou se neliší od Glide Fin pro plavce takže v čem je rozdíl? Rozdíly jsou pouze dva a to v barvě listu "černá" a tvaru štípaní listu který se mi zdá dost překombinovaný a nijak nezlepšuje kvalitu listu oproti Glide Fin pro plavce kde je list štípaný rovně (v jednoduchosti je krása). Takže když to shrnu tak rozdíl mezi Glide Fin pro plavce a Glide Fin freediving je minimální jde spíše o marketingový tah kde si zákazník může vybrat světlou nebo tmavou barvu listu monoploutve.

Z vlastní zkušeností jsem vyzkoušel obě monoploutve. V plavání nepoznáte rozdíl a co se tyče provedení listu tak je na tom Glide Fin pro plavce kvalitou líp.

Velikosti:
240mm (37-38)
260mm (39-40)
290mm (42-43)
310mm (44)
330mm (45-up)
Tvrdost:
Extra Soft
Soft
Medium
Hard
Extra Hard







WaterWay Classic 1
Laminátová monoploutev s listem o rozměrech: šířka 70cm a výška 61,5cm Footpocket má na horní části nalepený 3mm neopren.
Jedná se o klasickou monoploutve, list je štípaný laminát. tuto ploutev bych doporučil pro začátečníky kteří se potřebují naučit správný styl kopu s monoploutví. Neodpouští chyby při kopu jako NA ploutve takže se plavec s touto ploutvi naučí správný styl kopu a cenově je tato ploutev dostupnější než modely NA.

Velikosti:
220mm (35-37)
240mm (38-39)
260mm (40-42)
290mm (43-44)
310mm (45)
330mm (46-up)

Tvrdost:
Soft
Medium
Hard







WaterWay Classic 2
Cenově dostupná monoploutev vhodná pro začátečníky. Oproti monoploutvi classic 1 má tato ploutev velmi kvalitní laminátový list. Rozměr ploutve šířka 66cm tedy o 4cm menší než u monoploutve classic 1. Takže když to shrnu tak rozdíl mezi classic 1 a classic 2 je minimální jde spíše o marketingový tah kde si zákazník může vybrat světlou nebo tmavou barvu listu monoploutve.
co se týče velikosti botek a tvrdosti ploutve, botka by měla být těsnější. Noha nesmí v botce jezdit tím se pak snižuje efektivita celého kopu. Tvrdost ploutve volte dle vaší fyzické zdatnosti, je to vlastně alfa a omega celé ploutve. Pokud zvolíte příliš měký list budete ploutev jakoby prokopávat v opačném případě nedokážete ploutev ukopnout a začnete krčit nohy. Oba případy jsou špatný snižuje to celkovou rychlost plavce.

Velikosti:
220mm (35-37)
240mm (38-39)
260mm (40-42)
290mm (43-44)
310mm (45)
330mm (46-up)

Tvrdost:
Soft
Medium
Hard








Ploutve
Neopreny
© Ofrii 2012 - kontakt
NIKEE.net
ALYSS.cz
SIFEE.biz
ENKII.cz
OFRII.com